Ahogy azt már korábban is írtuk, a ciklusod nyomon követése mellett több érv is szól. Nemcsak azért fontos, hogy a menstruációd ne a legrosszabb pillanatban rontsa rád az ajtót, hanem azért is, hogy észrevedd, ha valami nincs rendben a testedben. Például késik, nem jön meg, vagy netalántán ki is marad. De mi áll a hátterében? Mostani cikkünkben végigvesszük a lehetséges okokat!

1. Stresszes időszakon mész keresztül

A stressz mindenféle negatív hatással lehet a testünkre, és köztük sajnos a menstruációnkat is nagymértékben befolyásolja. Ha tehát a magánéletedben vagy éppen a munkahelyeden áll a bál, akkor meg is van a válasz a rendszertelenségre. Tudod: nyugodj meg, mert attól megnyugszol – vagyis ami biztosabb: a menzeszed legalább helyreáll tőle 😉

2. Lehet, hogy túlterheled magad?

Mikor a sportban elhatározzuk hogy “na most végre elérem a célomat és megcsinálom” (legyen az fogyás, maraton lefutása vagy Balaton-átúszás), akkor van, hogy hajlamosak vagyunk átesni a ló túloldalára. No pihenőnap, csak edzés kifulladásig. Napi 1-2 órával még nincs baj, de ha ennél rendszeresen többet tervezel, előtte mindenképp konzultálj egy szakértővel.

3. A testsúly

Szervezetünk csak úgy képes hormonokat előállítani, amennyiben megfelelő mennyiségű zsír és tápanyag áll rendelkezésre. Ez viszont azt jelenti, hogy érdemes kerülni a szélsőségeket, tehát a túl sok és a túl kevés sem az igazi. Vigyázz a testedre 🙂

4. Különböző gyógyszerek is bezavarhatnak

Ha éppen lebetegedtél, és egy halom gyógyszert írt fel az orvos, vagy egyéb okból rendszeresen kezdtél el ilyesmiket szedni, akkor ez is lehet egy ok. A hormontartalmú gyógyszerek (pl. az antibiotikumok, antidepresszánsok, pajzsmirigy gyógyszerek, szteroidok) ugyanis szintén befolyással lehetnek a menzeszedre.

5. Pfuj növényvédőszerek

A különböző kemikáliák sose voltak jó hatással a szervezetre – főleg, hogy utánozzák a hormonokat, ezzel megnehezítve az endokrin rendszer megfelelő működését. Megoldás, ha bioélelmiszert vásárolsz, vagy jó alaposan megmosod a vásárolt gyümölcsöt és zöldséget.

6. Mivel védekeztek?

A tabik szedése sokszor akkor is megfordul a fejünkben, ha rendszeresebb menstruációt szeretnénk. Azzal viszont számolni kell, hogy amíg hozzászokik a szervezet, addig elfőrdulhatnak pecsételő vérzések a menstruáción kívül is. Ez teljesen normális, ne aggódj miatta! Orvoshoz fordulnod akkor érdemes, ha ez tovább tart 2-3 hónapnál, mert akkor lehet, hogy nem az a fogamzásgátló lesz jó neked.

7. Nem mindegy, hány éves vagy

És most nem arra gondolunk, hogy a menopauzával eljön az egyre ritkuló majd meg is szűnő menstruáció, hanem arra, hogy előtte még gyakrabban is fogsz vérezni, mint korábban. Ezt nevezik perimenopauzának, ami a változókor legviharosabb időszakának számít. Csakhogy ne érjen téged sem meglepetés.

8. Messzire utaztál?

Vagyunk páran akiket az óraátállítás is megvisel, nemhogy egy utazás, ahol ráadásul 6-7 időzónát is átlépünk. Bizony aki érzékeny rá, annak egy kis kellemetlenséget okozhat, míg a biológiai órája a célállomás helyi idejéhez igazodik és a ciklusával is minden oké lesz, de szerencsére ez nem tart sokáig.

9. Az alvás itt is fontos

Nem újdonság, hogy az alváshiány felborítja a bioritmusunkat, de hogy a menstruációs ciklusunk miért lesz szabálytalan tőle? Mert az alvásért felelős hormon, vagyis a melatonin kihatással van a szaporítószervekre is. Ne hanyagold el, ez jár neked!

Forrás: health.com